#T'mistechkо

D#05 T’mistecko

З 21 по 22 жовтня 2020 року у м.Тернополі відбулося Дистанційне освітнє трансфер-містечко інноваційних можливостей (D#05 Tmistechko-2020), зініційоване Тернопільським комунальним методичним центром науково-освітніх інновацій та моніторингу та проведене спільно з науковцями Університету менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України, Державною службою якості освіти у Тернопільській області, Тернопільського національного педагогічного університету ім.В.Гнатюка, Галицького коледжу ім. В.Чорновола.

Враховуючи вимоги часу,  28 заходів у 3 локаціях (24 підлокаціях) проведено в режимі онлайн.

Під час презентаційної локації  начальник управління освіти і науки Тернопільської міської ради О.П.Похиляк відзначила, що освіта для Тернополя є пріоритетом. Методична служба міста, працюючи на випередження, продумала та підготувала методичні заходи для педагогічних працівників, які є актуальними та інноваційними на сучасному етапі, готують учителів до роботи в Новій українській школі, сприяють підвищенню їх професійних компетентностей.

Постійне вдосконалення освітнього й управлінського процесів сприятиме розвитку освітньої системи України задля успіху кожного учня та країни в цілому. Внутрішня система забезпечення якості освітньої діяльності та якості освіти, яку розбудовують заклади освіти громади, дозволить керівництву тримати «руку на пульсі», забезпечувати постійне і неухильне вдосконалення якості освітньої діяльності та якості освіти, а, отже, досягнути головної мети освітньої діяльності.

О.П.Похиляк відзначила також ефективну та плідну співпрацю з науковцями.

Директор ТКМЦНОІМ Г.І.Литвинюк ознайомила учасників  із темою D #05T’mistechkа: «Самооцінювання як аналітичний інструмент внутрішньої системи забезпечення якості освіти». Довела ефективність та актуальність проведених методичних заходів  попередніх чотирьох засідань інтеграційної методичної інфраструктури – Освітнього трансфер містечка інноваційних можливостей.

Зробила акцент на одному з аналітичних інструментів внутрішньої системи забезпечення якості освіти – самооцінюванні. Окреслила та детально проаналізувала складові самооцінювання: мету (виявлення рівня методичної підготовки, труднощів педагогічних працівників тощо), функції (мотиваційну, орієнтаційну, регулятивну, рефлексивну), критерії (когнітивний, емоційної діяльності тощо) та процеси (самоконтроль та самовдосконалення). Презентувала модель безперервного процесу самооцінювання за методикою Едвардса Демінга (плануй, виконуй, перевіряй, дій). Довела, що самооцінювання є ефективним інструментом, що   проєктує індивідуальну траєкторію професійного розвитку сучасного педагога.

Моравська Наталія Степанівна, начальник управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області, звернула увагу на те, що головною метою освітньої діяльності закладу освіти є всебічний розвиток людини як особистості та найвищої цінності суспільства. Досягти даної мети можна за умови забезпечення високого рівня якості освіти. Актуальними є питання, як саме забезпечити високу якість у закладі освіти, діяльність якого багатокомпонентна і побудована на різних механізмах взаємодії. Стратегічним рішенням школи, яке може допомогти поліпшити її дієвість та забезпечити міцну основу для ініціатив щодо її ефективного та сталого розвитку є  запровадження внутрішньої системи забезпечення якості. Подякувала методичному центру за ефективну співпрацю, професіоналізм у підготовці та проведенні методичних заходів D#05 Т’mistechka, за сприяння у розвитку інноваційного методичного простору громади!

Працівники Державної служби якості освіти в Тернопільській області під час роботи у змістових локаціях працювали із керівниками закладів освіти та їх заступниками.

Сороколіт Юлія Володимирівна, головний спеціаліст відділу моніторингу, позапланового контролю та взаємодії з органами місцевого самоврядування управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області розглянула питання «Самооцінювання освітнього середовища — перший крок до розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти у закладі освіти». Практичний кейс провели Вавринів Лілія Анатоліївна, директор ТЗОШ І-ІІІ ст.. № 28  та Мишко Володимир Іванович, директор Волинського ліцею імені Нестора Літописця Кременецької районної ради, які поділилися досвідом формування та оцінювання освітнього середовища у своїх закладах.

Ручаковський Андрій Михайлович, головний спеціаліст відділу інституційного аудиту управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області презентував методику, технології та інструментарій проведення процедури самооцінювання напряму оцінювання здобувачів освіти в закладі освіти. Показав шляхи впровадження результатів моніторингу якості надання освітніх послуг для аналізу мотивації досягнень учнів. Практичний кейс провели Галик Степан Деонізійович, заступник директора загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №2 м. Зборова та Ензельт Ольга Павлівна, заступник директора Тернопільської Української гімназії ім. І. Франка.

Ящишин Ірина Василівна, начальник відділу відділу моніторингу, позапланового контролю та взаємодії з органами місцевого самоврядування управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області, висвітлила питання якості освіти як предмету самооцінювання педагогічної діяльності педагогічних працівників.  Практичний кейс: Ковбасюк Ярослава Ярославівна, директор Зборівської державної української гімназії ім. Романа Завадовича та Войчишин Олександра Дмитрівна, директор Заліщицької державної гімназії.

Волощук Наталія Іванівна, заступник начальника управління — начальник відділу інституційного аудиту управління Державної служби якості освіти у Тернопільській області, зробила системний самоаналіз управлінської діяльності закладу освіти. Довела важливість документування та використання його результатів. Практичний кейс: Бармак Олена Ярославівна, заступник директора ТНВК ШЕЛ № 9 ім. І. Блажкевич і  Кучеравенко Оксана Петрівна, директор Кам’янківської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Підволочиської селищної ради.

Рябова Зоя Вікторівна, д.п.н, професор, завідувач кафедри менеджменту освіти та права Університету менеджменту освіти НАПН України, окреслила керівникам закладів освіти особливості  самооцінювання якості освітньої діяльності закладу ЗСО.

Науковці ТНПУ ім. В. Гнатюка плідно працювали в локаціях із керівниками закладів освіти, їх заступниками та педагогами.

Барна Ольга Василівна, к.п.н., доцент ТНПУ ім. В. Гнатюка, заслужений працівник освіти України, автор підручників, довела, що самопізнання є важливою переумовою  забезпечення якості освіти та  показала доцільність використання діаграм якості в самооцінюванні освітньої діяльності закладу освіти.

Боднар Оксана Степанівна, д.п.н., доцент, професор кафедри педагогіки та менеджменту освіти ТНПУ ім. В. Гнатюка розкрила важливість самооцінки освітньої діяльності як інструменту ефективності інституційного аудиту.

Балик Надія Романівна, к.п.н., доцент, завідувач кафедри інформатики та методики навчання ТНПУ ім. В.Гнатюка  та Шмигер Галина Петрівна, к.б.н., доцент кафедри інформатики та методики навчання ТНПУ ім. В. Гнатюка провели заняття для працівників ТКМЦНОІМ. Під час роботи майстерні «Self-Assesment» учасники мали змогу ознайомитися з моделлю американського та європейського стандарту професійного самооцінювання вчителя. У процесі практичної частини роботи освітяни пройшли експрес-тестування із самооцінювання та поділилися враженнями про особливості зарубіжних стандартів. У результаті обговорення визначили подальші шляхи самоудосконалення сучасного вчителя на основі кращих українських та зарубіжних практик.

Гузар Олена Володимирівна, к.ф.н., доцент, завідувач кафедри філологічних дисциплін початкової освіти ТНПУ ім. В. Гнатюка розглянула питання самопізнання і самовдосконалення особистості, яка прагне гармонізації свого внутрішнього світу, що спричиняє позитивну динаміку розвитку її комунікативної культури в сучасних соціокультурних умовах. Визначила важливі складові процесу самопізнання:  самоаналіз, самооцінку, самоконтроль, самодисципліну, що формують здатність людини до самовдосконалення.

Нападій Тетяна Степанівна, викладач Галицького коледжу імені В’ячеслава Чорновола представила стратегію оцінювання веб-сайтів та інтернет-ресурсів через призму критичного мислення.

Результати зовнішнього незалежного оцінювання як складову внутрішньої системи забезпечення якості освіти презентовано керівникам та їх заступникам.

Розглянуто наступні питання:

  • місце ЗНО в системі забезпечення якості освіти (становлення і розвиток ЗНО);
  • результати ЗНО як складова внутрішньої системи забезпечення якості освіти (результати ЗНО випускників ЗЗСО м. Тернополя за період з 2017 по 2020 роки на основі аналізу проведеного сайтом Освіта.ua у порівнянні із ЗЗСО обласних центрів України і Тернопільської області, а також, результати ЗНО з окремих навчальних предметів (українська мова і література, історія України, математика, англійська мова) за шкалою 160-200/180-200 балів і аналіз отриманих випускниками ЗЗСО м. Тернополя максимальних оцінок за ЗНО 200 балів, за період з 2016 по 2020 роки).

 

Заступники директорів з методичної роботи переглянули аналітичні матеріали досліджень закладів освіти Тернополя. Практична складова презентації була побудована на демонстрації діаграм, графіків, які охопили 4 основних напрями ВСЗЯО. Окреслено також складові, етапи та методи педагогічного моніторингу у роботі з обдарованими дітьми.

Траєкторія розвитку фахової компетентності вчителів  – це шлях, яким рухається педагог з метою незворотної, спрямованої, закономірної зміни своїх знань, умінь, навичок, цінностей, ставлення та досвіду. Для визначення та коригування траєкторії необхідно володіти інструментами самооцінювання і взаємооцінювання. Працівники ТКМЦНОМ провели з педагогами міста змістовні заняття та виробили відповідні рекомендації.

Під час відеоконференції «Самооцінювання професійної  діяльності педагогів закладу дошкільної освіти» обговорено питання підвищення їх фахового рівня, самооцінювання професійної діяльності вихователів, вихователів-методистів  та вихованців закладів дошкільної освіти. У ході практичного блоку учасники заходу вправлялись у самооцінюванні професійної діяльності.

Із керівниками методичних структур вчителів початкових класів обговорено питання «Оцінювання компетентностей в Новій українській школі: ресурсу для розвитку потенціалу кожної дитини». Звернуто увагу на питання розвитку і самооцінювання професійної компетентності вчителя – здатності оцінювати навчальні досягнення здобувачів освіти відповідно до затверджених вимог, оскільки система оцінювання як складова управління якістю освіти є важливим елементом освітнього процесу;  запроваджено  нові підходи до процесу підсумкового оцінювання учнів.  Акцентовано увагу учасників  на змінах у системі оцінювання, визначено основні підходи  та вимоги до оцінювання результатів навчання молодших школярів, які навчаються за новим Держстандартом. Розглянуто питання підвищення фахового рівня педагогів, зокрема – самооцінювання своєї професійної компетентності.

Учителі української мови та літератури  опрацювали базові  документи для  самоаналізу та   самооцінки   свого професійного розвитку. Як інструменти самооцінювання і взаємооцінювання розглянули рамки професійного розвитку, портфоліо, структуру самоаналізу й експертної оцінки уроку української мови й літератури.

Для учителів зарубіжної літератури презентовано концептуальну модель розвитку компетентностей.  Учасники ознайомились з алгоритмом первинного збору фактичної інформації для підготовки самоаналізу діяльності та вимогами до експертного оцінювання професійних компетентностей учителя.

Учителі іноземних мов працювали над опрацюванням питання методологічних домінант оцінювання та самооцінювання. Розкрито питання оцінювання як одного із важливих компонентів освітнього процесу, що дозволяє проаналізувати компетентності вчителів, побудувати шлях для реалізації поставленої мети. Проаналізовано види оцінювання, їхні особливості та нововведення в умовах реалізації концепції Нової української школи, акцентовано увагу на важливості використання оцінювання в якості стимулювання самостійності та колаборації, а також відслідковування поступу та встановлення автономії в освітньому процесі. Учителі взяли активну участь у роботі підлокації, опановуючи нові інструменти web 2.0 та беручи участь в опитуванні та інтерактивних квізах.

Учителі математики, інформатики та фізики під час проведення вебінару-студії «Самооцінювання здобувачів освіти»  розглянули  основні інструменти для самооцінювання школярів для отримання порівняльних даних, виявлення динаміки росту через діагностику, заміри, визначення статистичних, динамічних, психологічних показників. Учасники ознайомились із цифровими інструментами для самооцінювання, виконали міні-практикум з використання Jamboard.

Для вчителів суспільствознавчих дисциплін під час заняття на тему:  «Самооцінювання професійної діяльності сучасного вчителя» розглянуто етапи та види самооцінювання, інструментарій, за допомогою якого можна здійснювати самооцінювання, як складати звіт і кого залучати до процесу самооцінювання.

З  учителями хімії, біології, основ здоров’я розглянуто напрями оцінювання якості освітньої діяльності в умовах очного та змішаного навчання. Засєкіна Тетяна Миколаївна, заступник директора з науково-експериментальної роботи Інституту педагогіки НАПН України, к.п.н., старший науковий співробітник, керівник авторського колективу з розробки програми інтегрованого курсу «Природничі науки», висвітлила проблему інтеграції природничих наук. Розглянуто напрямки самооцінювання якості освітньої діяльності, обговорено питання щодо системи  оцінювання та самооцінювання  освітнього середовища, здобувачів освіти та  педагогічних працівників.

З учителями трудового навчання на заході з теми «Самоосвітня діяльність педагога – засіб підвищення професійної компетентності вчителя» розглянуто методи програмування власного саморозвитку, проаналізовано показники професійної компетентності педагога. З  метою вивчення здібностей педагога до творчого саморозвитку в процесі інноваційної діяльності,  проведено тестування педагогів на тему: «Здібності педагога до творчого саморозвитку».

Учителі предметів художньо-естетичного циклу ознайомилися із метою самоосвітньої діяльності, інструментами, вимогами для здійснення самооцінювання мистецьких компетентностей. Доведено на конкретних прикладах, що самооцінювання є важливим процесом в особистісному зростанні педагогів, виявленні сильних та слабких сторін власної професійної діяльності, осмисленні досягнутого та проєктуванні подальшого професійного зростання. Висвітлено питання взаємозалежності самоосвіти і професійної спрямованості. Представлено методичний кейс для самооцінювання. Презентовано «Академію креативних ідей», інноваційні заходи якої сприятимуть професійному зростанню педагогів.

З організаторами виховного процесу розглянуто аналітичний інструментарій самоцінювання в їх роботі.

Для працівників психологічної служби  під час заняття на тему: «Самосупервізія в роботі працівника психологічної служби як складовий елемент траєкторії професійного розвитку сучасного фахівця» було представлено авторську методику аналізу випадку у вигляді візуальної самосупервізії з використанням метафоричних карт на основі 5-крокової моделі позитивної психотерапії Н. Пезешкіана.  Ознайомившись з методикою та виконавши самоаналіз випадку з її допомогою,  учасниці отримали усвідомлення, що така методика розширює бачення варіантів роботи з клієнтом, допомагає утримувати фокус уваги не тільки на клієнті, але й на собі, що допомагає не привносити свої проблеми у консультативний процес, допомагає знайти у собі сили приймати «страшні» тіньові частини клієнта і бути з ним поруч у процесі консультування чи психокорекції. Рекомендовано впроваджувати методику аналізу випадку у вигляді візуальної самосупервізії з використанням метафоричних карт на основі 5-крокової моделі позитивної психотерапії Н.Пезешкіана у практику роботи фахівців психологічної служби як дієвий інструмент професійного саморозвитку фахівця.                                          З бібліотекарями громади обговорено питання оцінювання та самооцінювання в системі професійної діяльності бібліотекаря за участю В. Мержиєвської, керівниці освітнього напрямку видавничо-освітнього проєкту «Портал» та О.В.Гузар, к.ф.н., доцента, завідувачки  кафедри філологічних дисциплін початкової освіти ТНПУ  ім. В. Гнатюка.

Для викладачів курсів неперервної педагогічної освіти при ТКМЦНОІМ проведено заняття на тему: «Організація курсів неперервної освіти як діяльнісний вектор освітнього процесу при ТКМЦНОІМ».

Враховуючи особливості предмета «Фізична культура», для учителів фізкультури проведено практичне заняття «Сучасні форми рухової активності як індикатори якості навчання учня».

Результатом роботи стали рекомендації щодо впровадження самооцінювання для розбудови внутрішньої системи забезпечення якості освіти в навчальних закладах, формування культури самооцінювання  здобувачів  освіти та опанування педагогом умінь надання якісного зворотного зв’язку.

Матеріали усіх заходів D#05 T’mistechko-2020 розміщені на сайті та блогах працівників ТКМЦНОІМ.

Слід відзначити, що детальна підготовка до роботи в локаціях та підлокаціях щодо розгляду аналітичних інструментів внутрішньої системи забезпечення якості освіти, вміння виокремити актуальні для розгляду освітні питання, які на державному рівні ще недостатньо розроблені та висвітлені, логічно продумане та змістовно-насичене проведення методичних заходів, плідна та ефективна співпраця з науковцями Університету менеджменту освіти Національної академії педагогічних наук України, Державною службою якості освіти у Тернопільській області, Тернопільського національного педагогічного університету ім.В.Гнатюка, Галицького коледжу ім. В.Чорновола засвідчили, що

D#05 T’mistechko-2020 – потужний інноваційний інструмент моделі зростання професійної траєкторії педагогів!

© 2015-2021 ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ КОМУНАЛЬНИЙ МЕТОДИЧНИЙ ЦЕНТР НАУКОВО-ОСВІТНІХ ІННОВАЦІЙ ТА МОНІТОРИНГУ

Написати нам